Wyszukaj w serwisie

niedziela, 29 czerwca 2014

Wasze pytania o bagaż podręczny, cz. 2

Dzięki naszemu formularzowi kontaktowemu możecie przesyłać nam swoje pytania dotyczące zasad podróżowania samolotem z bagażem podręcznym. Jako, że Wasze pytania są niekiedy bardzo ciekawe, a do tego często dotyczą tych samych zagadnień, postanowiliśmy je cyklicznie publikować - oczywiście wraz z odpowiedziami - tak aby skorzystali z nich również inni podróżni. Mamy nadzieję, że ułatwi to Wam korzystanie z serwisu. Poniżej znajdziecie kolejną partię pytań i odpowiedzi.

Mały bagaż podręczny w Ryanairze: torebka, a może plecak?


Pytanie 1: Linie lotnicze Ryanair w ramach bagażu podręcznego oprócz torby zezwalają na "1 małą torebkę o maksymalnych wymiarach 35 x 20 x 20 cm.". I tutaj rodzi się moje pytanie, czy to musi być torebka, czy równie dobrze może to być plecak?

Pytanie 2: Nie mogę znaleźć konkretnej informacji dot. drugiego bagażu podręcznego linii Ryanair, mianowicie chodzi mi o to, czy zamiast zwykłej torebki można wziąć torbę z laptopem i ładowarką?

Odpowiedź: Od 1 grudnia 2013 roku na pokład samolotów Ryanair, oprócz bagażu o maksymalnych wymiarach 55 cm x 40 cm x 20 cm, można bezpłatnie zabrać drugi, nieco mniejszy bagaż podręczny o maksymalnych wymiarach 35 cm x 20 cm x 20 cm. Forma obu bagaży jest oczywiście dowolna - może nią być walizka, torba podróżna, plecak, torba na laptopa, a nawet reklamówka. Jeśli chodzi o zacytowane sformułowanie "1 małą torebkę" - jest to ewidentnie błąd tłumaczenia (w oryginalnym, anglojęzycznym tekście czytamy: "1 small bag", co w tym przypadku oznacza po prostu mały bagaż).


Pęseta w bagażu podręcznym


Pytanie: Czy mogę zabrać pęsetę do podręcznego bagażu?

Odpowiedź:  Tak, o ile nie zostanie potraktowana jako przedmiot niebezpieczny (istnieje takie ryzyko, gdy jest np. ostro zakończona).


Litr wódki w Ryanairze?


Pytanie: Witam mam pytanie na temat alkoholu w bagażu podręcznym. Lecę liniami Ryanair i słyszałam rożne opinie - że mogę mieć litr wódki, a od innych ze mogę mieć, ale kupioną tylko na bezcłówce. Jaka jest prawda ?

Odpowiedź: W bagażu podręcznym można przewozić własne płyny - ale tylko w ilościach i w sposób przedstawiony tutaj. Nie dotyczy to płynów (a więc także alkoholu) zakupionych w strefie bezcłowej lotniska. Jeśli chodzi o limity, warto zapoznać się z tym artykułem.


Wykrywacz metali w bagażu podręcznym


Pytanie: W przyszłym miesiącu planuję wybrać się do Polski z UK (Wizzair) i chciałbym zabrać ze sobą wykrywacz metali w bagażu podręcznym, czy jest to dozwolone? Wykrywacz zabiorę bez baterii i metalowej sztycy, czyli tylko cewka i elektronika. wydaje mi się, że jeżeli można zabrać laptopy, telefony itp. Z tym tez nie powinno być problemu.

Odpowiedź: Wydaje się, że jak najbardziej tego typu sprzęt można zabrać na pokład samolotu w bagażu podręcznym. Pamiętajmy jednak, że o tym, czy dany przedmiot może się w nim znaleźć ostatecznie decydują kontrolerzy (którzy niestety nie zawsze myślą logicznie). Trudno przewidzieć jak zareagują na "podejrzanie wyglądający" sprzęt (z którym prawdopodobnie nigdy wcześniej się nie spotkali). Proponowałbym zabrać ze sobą np. instrukcję w języku angielskim bądź inny dokument potwierdzający, że dane urządzenie rzeczywiście jest niegroźne.


Metalowe elementy odzieży


Pytanie: Czy mogę przewieźć w bagażu podręcznym conversy ? Albo inne buty (sandały) z metalowymi pozłacanymi elementami ? Lecę linią Ryanair. Chciałabym też zabrać spodenki i koszulę z ćwiekami. Mogę ?

Odpowiedź: Metalowe elementy można przewozić w bagażu podręcznym - nie są zabronione, o ile nie stanowią zagrożenia dla innych pasażerów lub samolotu (a buty/odzież krzywdy im raczej nie zrobią :) ). W najgorszym wypadku może się pojawić potrzeba wyjęcia tych przedmiotów z bagażu na czas kontroli.


Kijki do Nordic Walkingu w bagażu podręcznym


Pytanie: Mam pytanie odnośnie bagażu podręcznego - czy można przewieźć w nim kijki do nord walkingu? Lecę liniami Ryanair do Paryża. Czy z powrotem będę mogła przewieźć pamiątkę typu Wieża Eiffla?

Odpowiedź: Kijki najprawdopodobniej są ostro zakończone i mogą zostać uznane za przedmioty niebezpieczne. Stąd nie polecam próby ich przewożenia w bagażu podręcznym - sam pakuję kijki trekkingowe (podobne) zawsze do bagażu rejestrowanego. Jeśli chodzi o pamiątkę - nie ma problemu :)


Owoce i smalec w bagażu podręcznym


Pytanie: Witam, niedługo wybieram się do chin polskim samolotem, czy mogę w bagażu podręcznym przywieźć do chin owoce (porzeczki, jagody, etc) oraz kabanosy, paczki, chleb, smalec?

Odpowiedź: Odsyłam do tego artykułu.

Zachęcamy do zadawania własnych pytań o bagaż podręczny za pomocą formularza kontaktowego.


3 komentarze:

  1. Witam , czy mogę wejść do samolotu z laptopem ( i ładowarką do niego ) schowanym do torebki, która nie jest torbą na laptopa ?

    OdpowiedzUsuń
  2. Czy mogę zabrać do bagażu podręcznego szydełko? Nie jakieś specjalnie małe, które byłoby zakończone ostro, o rozmiarze 2.50. Boję się, że haczyk zostanie uznany za potencjalnie niebezpieczny. Proszę o odpowiedź.

    OdpowiedzUsuń
  3. Czy można w bagażu podręcznym przewozić zestawy długopisów i płyny typu dezodorant toniki do mycia twarzy

    OdpowiedzUsuń