Wyszukaj w serwisie

sobota, 21 czerwca 2014

Wasze pytania o bagaż podręczny, cz. 1

Dzięki naszemu formularzowi kontaktowemu możecie przesyłać nam swoje pytania dotyczące zasad podróżowania samolotem z bagażem podręcznym. Jako, że Wasze pytania są niekiedy bardzo ciekawe, a do tego często dotyczą tych samych zagadnień, postanowiliśmy je cyklicznie publikować - oczywiście wraz z odpowiedziami - tak aby skorzystali z nich również inni podróżni. Mamy nadzieję, że ułatwi to Wam korzystanie z serwisu. Poniżej znajdziecie pierwszą partię pytań i odpowiedzi.Tusz do rzęs w Ryanairze


Pytanie: Lecę Ryanairem. Czy możliwe jest zabranie tuszu do rzęs, takiego jaki jest najczęściej w sprzedaży, czyli tubka plastikowa lub metalowa z pędzelkiem. Pytam, gdyż znalazłam, że tusz do rzęs w płynie nie, natomiast:" Mascara w postaci stałej w bagażu kabinowym nie podlega ograniczeniom ilościowym/objętościowym". Nie wiem co robić? Chodzi o bagaż podręczny.

Odpowiedź: Konsystencja tuszu do rzęs w plastikowej / metalowej tubce z pędzelkiem jest płynna / półpłynna - z całą pewnością jej postać nie jest stała. Stąd podlega on ogólnym zasadom i ograniczeniom przewozu płynów w bagażu podręcznym. Szczegóły dostępne tutaj.


Prezerwatywy w bagażu podręcznym


Pytanie: Chcę zabrać z Polski do Irlandii dwie paczki (po 4 szt) prezerwatyw unimil - bardzo ekskluzywnych których nie mogę dostać w Irlandii. czy takie rzeczy można przewozić w bagażu podręcznym?

Odpowiedź:  Prezerwatywy nie należą do przedmiotów niebezpiecznych (wręcz przeciwnie ;) ), stąd bez problemu można je przewozić na pokładzie samolotu - również w bagażu podręcznym.


Niewielkie przekroczenie wymiarów bagażu podręcznego


Pytanie: Co jeżeli okaże się na lotnisku że moja walizka mierzy więcej o pół cm lub cm? Lecę Ryanairem i martwię się ze może źle mierzę. Wychodzi mi z kółkami 54 wysokość.

Odpowiedź: Bardzo często wymiary bagażu podręcznego nie są sprawdzane na lotnisku. Kontrolerzy niekiedy optycznie weryfikują jego wielkość i w razie wątpliwości decydują się na sprawdzenie, poprzez umieszczenie bagażu w specjalnej kieszeni (określającej maksymalny wymiar). Stąd bardzo prawdopodobne, że nawet spore przekroczenie dozwolonej wysokości nie pociągnęłoby za sobą żadnych konsekwencji. Takiego wariantu jednak zakładać nie polecamy - może się bowiem również zdarzyć, że nawet niewielkie przekroczenie dopuszczalnego wymiaru zostanie wychwycone przez obsługę - a wówczas może to się skończyć koniecznością przekwalifikowania bagażu z podręcznego na rejestrowany (poza opłatą za sam bagaż rejestrowany należy wówczas uiścić dodatkową, wysoką opłatę manipulacyjną).

W tym konkretnym przypadku, 1-centymentrowy zapas (przypomnijmy, że w Ryanair maksymalna wysokość bagażu podręcznego to 55 cm) jest naszym zdaniem w 100% bezpieczny.


Ile papierosów do bagażu podręcznego?


Pytanie: Mogę zabrać trzy wagony papierosów kupionych w sklepie?

Odpowiedź: Papierosy można przewozić w bagażu podręcznym, o ile pozwalają na to przepisy celne w odniesieniu do kraju, do którego lecimy. To samo dotyczy maksymalnej dopuszczalnej ilości.

Zachęcamy do zadawania własnych pytań o bagaż podręczny za pomocą formularza kontaktowego.


1 komentarz:

  1. Czy szminkę muszę umieścić również w przezroczystej torebce razem z płynami?

    OdpowiedzUsuń