Wyszukaj w serwisie

wtorek, 15 października 2013

10 zasad podróżowania z bagażem podręcznym

W komentarzach do artykułu Co można, a czego nie wolno przewozić w bagażu podręcznym? zadajecie wiele pytań odnośnie zasad podróżowania z bagażem podręcznym. Przypominamy, że od pewnego czasu istnieje możliwość zasięgnięcia indywidualnej porady mailowej - za pomocą formularza Zadaj pytanie (oczywiście bezpłatnie).

Jako że wiele Waszych pytań stale się powtarza, postanowiliśmy stworzyć listę podstawowych i uniwersalnych zasad latania samolotem z bagażem podręcznym. Mamy nadzieję, że dzięki nim rozwiejecie swoje wątpliwości.


10 podstawowych zasad latania z bagażem podręcznym


 1. W bagażu podręcznym można przewozić w zasadzie wszystko to, co nie jest zabronione 
W samolocie, w ramach bagażu podręcznego z powodzeniem przewieziemy wszelkie przedmioty, które normalnie zabieramy ze sobą na wyjazdy (m.in. odzież, sprzęt elektroniczny i elektryczny, żywność, kosmetyki). Wyjątkiem są tzw. przedmioty niebezpieczne (które teoretycznie zagrażają bezpieczeństwu pasażerów samolotu) – wszelkiego rodzaju broń palna i biała, materiały wybuchowe, ale także popularne noże kuchenne i scyzoryki (oraz inne przedmioty ostro zakończone), gazy turystyczne i wiele innych. Niestety, o tym czy dany przedmiot jest niebezpieczny bądź nie, bardzo często decyduje obsługa lotniska (zatem w przypadku poważniejszych wątpliwości, kłopotliwe rzeczy lepiej zostawić w domu).
 1. Niektóre przedmioty / substancje podlegają restrykcyjnym ograniczeniom ilościowym
W bagażu podręcznym nie można przewieźć sumarycznie więcej niż 1 litra płynów (do których zaliczają się również substancje półpłynne) – więcej o płynach w bagażu podręcznym piszemy tutaj. Ograniczeniom ilościowym podlegają także inne artykuły, jak np. baterie, akumulatorki czy leki. Więcej informacji na ten temat znajdziecie tutaj.
 1. Płyny w bagażu podręcznym muszą być zapakowane w ściśle określony sposób
Każdy płyn musi znajdować się w przeźroczystym, zakręcanym, plastikowym pojemniku o maksymalnej pojemności 100 mililitrów. Wszystkie pojemniki z płynami musimy zmieścić do plastikowej, przeźroczystej torebki wielokrotnego użytku (np. woreczek strunowy) o pojemności 1 litra. O szczegółowych zasadach przewozu płynów w bagażu podręcznym piszemy tutaj.
 1. Jeden pasażer może zabrać na pokład samolotu tylko jedną sztukę bagażu podręcznego
Wszelkie przedmioty przewożone przez pasażera w kabinie samolotu powinny się zmieścić do jednej sztuki bagażu podręcznego (chyba, że przewoźnik zaznaczył inaczej). Niektóre linie lotnicze umożliwiają zabranie na pokład dodatkowych artykułów (np. torbę z laptopem, reklamówkę z zakupami ze strefy wolnocłowej, parasol, wózek dziecięcy itp.). Warto dodać, że jedna sztuka bagażu podręcznego nie przysługuje niekiedy małym dzieciom.
 1. Maksymalne wymiary i waga bagażu podręcznego są różne dla poszczególnych linii lotniczych
Wymiary dopuszczalnego bagażu podręcznego w samolocie oscylują zwykle w granicach 40x55x20 cm. Jednak w zależności od danych linii lotniczych mogą się różnić o kilka centymetrów. Podobnie jest z maksymalną wagą: może ona wynosić zarówno 6 czy 10 kilogramów, jak i być nielimitowana. Więcej informacji tutaj.

 1. Należy bezwzględnie przestrzegać dopuszczalnego wymiaru i wagi bagażu podręcznego
Nawet minimalne przekroczenie dopuszczalnego wymiaru czy wagi bagażu podręcznego może skutkować koniecznością poniesienia wysokiej opłaty z tytułu przekwalifikowania go na bagaż rejestrowany. Zdarza się co prawda, że format bagażu podręcznego kontrolowany jest jedynie „na oko” lub nie jest kontrolowany w ogóle, jednak nie jest to regułą.


 1. Bagaż podręczny może być zapakowany w dowolny sposób (torba, walizka, plecak, reklamówka itd.)
Linie lotnicze nie narzucają pasażerom, w co powinni pakować swój bagaż podręczny. Warto zapoznać się jednak z tym poradnikiem.
 1. Podróżni z samym bagażem podręcznym czasami również muszą odprawiać się na lotnisku
Zazwyczaj tanie linie lotnicze udostępniają pasażerom bez bagażu rejestrowanego odprawę online, dzięki której po przybyciu na lotnisko możemy udać się bezpośrednio do kontroli bezpieczeństwa. Niestety, w przypadku niektórych przewoźników i połączeń odprawa online nie jest możliwa i podróżni z bagażem podręcznym muszą odprawiać się na lotnisku – razem z podróżnymi z bagażem rejestrowanym.
 1. Sprawdzenie zawartości bagażu podręcznego odbywa się podczas kontroli bezpieczeństwa pasażera
Zawartość bagażu podręcznego weryfikowana jest za pomocą promieni Rentgena, a następnie, w razie ewentualnych wątpliwości sprawdzana jest również manualnie. Więcej o kontroli bezpieczeństwa można przeczytać tutaj.
 1. Nie ma ograniczeń ilościowych, odnośnie tego, co mamy na sobie.
Dobrym sposobem na zabranie w podróż większej ilości rzeczy, niż jesteśmy w stanie zmieścić do bagażu podręcznego, jest spakowanie ich do swojej odzieży wierzchniej (a w przypadku ubrań - założenie na siebie). Jedynym limitem jest tutaj nasza wyobraźnia. Świetnie obrazuje to brytyjski patent Jaktogo - bagaż podręczny w formie płaszcza.

Te same zasady dotyczą również wyjazdów z biurami podróży, które można zarezerwować także przez internet, np. tutaj: wycieczka.pl.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie? Zadaj je za pomocą
formularza !

Jeśli uznałeś ten artykuł za pomocny, będzie nam miło jeśli polubisz nasz profil na Facebooku. Dziękujemy! 

1 komentarz:

 1. Zawsze nurtujące pytanie przed wakacjami... co można zabrać na pokład samolotu... ile kg... wielkość walizki... dobry i przydatny tekst! ;)

  OdpowiedzUsuń