Wyszukaj w serwisie

środa, 2 stycznia 2013

Walizka, torba czy plecak - co na bagaż podręczny?

Niezależnie od linii lotniczych, którymi podróżujemy, każdy bagaż podręczny podlega dokładnie sprecyzowanym ograniczeniom wagowym i wymiarowym, indywidualnym dla danego przewoźnika (wytyczne najpopularniejszych tanich linii lotniczych można sprawdzić tutaj bądź na stronach internetowych wybranych firm).

Poza wymiarami i wagą bagażu podręcznego oraz jego zawartością (o której więcej napiszę kiedy indziej), przewoźnicy w zasadzie nie definiują wymagań w zakresie jego formy. Teoretycznie możemy więc spakować nasz bagaż zarówno do plecaka, torby podróżnej, walizki, a nawet reklamówki. Grunt, żeby zmieścić się w dopuszczalnym formacie i limicie wagowym. Niestety, w praktyce może się to okazać nie takie proste - przede wszystkim ze względu na niewielką dopuszczalną szerokość bagażu.

Jaki wymiar powinna mieć walizka, torba bądź plecak na bagaż podręczny?

Walizka, torba czy plecak na bagaż podręczny?
W zależności od wybranych linii lotniczych (mowa o tanich liniach, aczkolwiek wytyczne rejsowych przewoźników są w zasadzie identyczne), nasz bagaż może przyjąć wymiary od 42 cm x 32 cm x 25 cm (Wizz Air - wersja darmowa, znacznie odbiegająca od standardów w pozostałych liniach) do 56 cm x 45 cm x 25 cm (EasyJet). W przypadku większości przewoźników obowiązuje wymiar 55 cm x 40 cm x 20 cm (m.in. Ryanair, Air Berlin, TUIfly czy Germanwings), planując zakup walizki, plecaka bądź torby na bagaż podręczny warto więc uwzględnić właśnie takie charakterystyki (zmieścimy się wówczas w wymaganiach wszystkich linii lotniczych, poza darmową opcją Wizz Air).

Spośród trzech wymiarów ograniczających bagaż podręczny - 55 cm x 40 cm x 20 cm, najbardziej problematyczna jest jego szerokość (20 cm). Znacząco komplikuje ona życie podczas pakowania naszych rzeczy na wyjazd (im więcej umieścimy w bagażu, tym staje się on szerszy...). Wybierając "pojemnik" na bagaż podręczny warto więc zwrócić szczególną uwagę na najmniejszy z jego wymiarów. Przede wszystkim należy go dokładnie zmierzyć oraz sprawdzić jak zmieniają się jego kształty pod wpływem pakowania. 

Walizka, torba podróżna i plecak jako bagaż podręczny - zalety i wady


Plecak

ZaletyWady
+ poręczny (łatwy do przenoszenia, przydaje się również podczas np. późniejszego zwiedzania)- niewymiarowy (wymiary niewykorzystujące możliwości bagażu podręcznego)
+ efektywny rozkład komór i kieszeni - podczas podróży łatwo dostać się do przewożonych przedmiotów- napakowany przyjmuje niestandardowe wymiary, niekiedy przekraczające dozwolone wartości (uwaga na szerokość!)
+ miękki, dzięki czemu istnieje możliwość dostosowania jego kształtu do wymaganego wymiaru- ze względu na podział kieszeni i komór, stosunkowo mała swoboda pakowania (brak możliwości spakowania dużych, blokowych przedmiotów)
+ lekki- nieprzystosowany do przewożenia ubrań (znaczne ryzyko wygniecenia)

Torba podróżna

ZaletyWady
+ pojemna główna komora (możliwość przewożenia dużych przedmiotów)- napakowana zwiększa swoje wymiary (szczególnie na środku ścianek bocznych), przez co trudno zapanować nad jej kształtem (ryzyko przekroczenia dopuszczalnych wymiarów)
+ miękka, dzięki czemu istnieje możliwość dostosowania jej kształtu do wymaganego wymiaru- stosunkowo niewygodna (trzeba nosić w ręce lub ewentualnie na ramieniu)
+ lekka- ryzyko wygniecenia ubrań

Walizka

ZaletyWady
+ łatwa do przemieszczania (zazwyczaj posiada kółka i wygodny uchwyt)- stosunkowo ciężka (w zależności od wykorzystanych materiałów)
+ pozwala w pełni wykorzystać możliwości bagażu podręcznego (możliwość zakupu walizki o maksymalnych dopuszczalnych wymiarach)- nadaje się tylko do podróży (brak możliwości wykorzystania np. podczas zwiedzania)
+ nie zmienia kształtu pod wpływem pakowania (jednak uwaga na walizki "miękkie")
+ nie gniecie ubrań

Podsumowanie

Zarówno plecak, torba podróżna, jak i walizka mają liczne zalety oraz wady. Z tego względu, to w czym przewieziemy nasz bagaż podręczny powinniśmy uzależnić od rodzaju i długości wyjazdu, na który się wybieramy. Na weekendowy wypad w góry z pewnością bardziej odpowiedni od walizki czy torby podróżnej okaże się plecak. Chcąc spędzić tydzień w (dajmy na to) Barcelonie, zdecydujmy się natomiast na lekką i utwardzaną walizkę (do której zmieści się również zwinięty plecak przydatny podczas zwiedzania).
7 komentarzy:

 1. Pakując bagaż podręczny tak czy siak trzeba zabrać plecaczek czy torebkę do chodzenia na co dzień. Taki plecak nie zajmuje dużo miejsca - są dostępne malutkie i lekkie które po zwinięciu służą jako breloczek do kluczy. Najlepiej jest po prostu kupić walizkę zwracając uwagę na jej wymiary oraz ciężar - wymiary optymalne dla linii lotniczych i ciężar możliwie jak najmniejszy.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja zawsze walizki kupuję na www.e-walizki.pl, jest tam najdłuższa gwarancja, więc nie boję się, że zniszczy mi się walizka na lotnisku. A na bagaż podręczny osobiście wolę torbę

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja w tej kwestii nie mam problemu. Mam zestaw walizek różnej wielkości i zależnie od okoliczności oraz czasu wyjazdu dobieram odpowiednią;) Wszystkim takie rozwiązanie polecam:)

  OdpowiedzUsuń
 4. będę leciała ryanair-em i nie wiem czy do wymiarów walizki mam doliczyć kółka oraz uchwyty..

  OdpowiedzUsuń
 5. Szukam teraz nowego bagażu podręcznego i okazuje się, że dane podane w litrażu przez producenta to różnica nawet 6 ciu litrów. Czy ktoś może potwierdzić, że tak jest w praktyce?

  OdpowiedzUsuń
 6. Jeśli jeszcze nie zdecydowaliście się czy zabrać walizkę czy torbę podróżną, zajrzyjcie na https://homebutik.wordpress.com/2018/08/03/walizka-czy-torba-podrozna-praktyczny-kurs-pakowania/

  OdpowiedzUsuń