Wyszukaj w serwisie

piątek, 4 stycznia 2013

Plecak na laptopa w podróży

Piszę ten artykuł siedząc w pociągu relacji Szczecin-Warszawa. Niestety, nie dorobiłem się jeszcze mobilnego dostępu do internetu, pociąg który wybrałem („Mewa” spółki Przewozy Regionalne) posiada jednak wygodne, bezprzedziałowe wagony z gniazdkami elektrycznymi oraz siecią WiFi. Zaskoczeni? Ja również byłem, kiedy po raz pierwszy wsiadłem do tego składu. W swoją podróż nie zabrałem wówczas komputera i przez wiele godzin musiałem zazdrościć innym podróżnym, zaopatrzonym w notebooki, tablety czy smartfony. Drugi raz tych samych błędów staram się nie popełniać, stąd dziś w podróży towarzyszy mi mój laptop.


Laptop w podróży: torba czy plecak?

Plecak w podróży
Komputer przenośny posiadam od 5 lat. Wciąż ten sam, podczas gdy „pokrowce” na niego miałem już trzy. Dwie torby (jedną bardzo tanią – kiepskiej jakości, drugą porządną) i jeden plecak. I o ile to, w co wkładałem swojego laptopa na co dzień, przewożąc go do szkoły czy pracy samochodem, nigdy nie miało najmniejszego znaczenia (ostatecznie komputer mógłby w miarę bezpiecznie spoczywać nawet luzem), o tyle podczas dalszych podróży bądź jazdy komunikacją publiczną stawało się to niezmiernie istotne.  

Ścisk, ryzyko upadku, kradzieży, konieczność długiego noszenia – to tylko kilka spośród całej masy zagrożeń i niedogodności, którym musimy stawić czoła przewożąc komputer. Dostępne na rynku torby i plecaki na laptopa w różnym stopniu ułatwiają to zadanie. Poniżej znajdziecie krótkie zestawienie zalet i wad typowych toreb i plecaków na laptopy. Oczywiście tabela jest pewnym uproszczeniem - wszak plecak plecakowi nierówny, podobnie jest i z torbami.

Plecak na laptopa
Torba na laptopa
Zalety
Wady
Zalety
Wady
+ pojemny, nadający się jako jedyny bagaż podręczny (oprócz komputera zmieścimy w nim również ubrania, kosmetyki, książki i inne przedmioty niezbędne podczas krótkiej podróży);

+ noszony na plecach (wygoda, mniejsze ryzyko kradzieży);

+ stabilne i bezpieczne ustawienie laptopa (gąbkowe przegrody);
- nawet gdy nienapakowany, zajmuje sporo miejsca;

- nieforemny (mogą pojawić się kłopoty ze spakowaniem go tak, aby nadawał się jako bagaż podręczny w samolocie;
+  stabilne i bezpieczne ustawienie laptopa;

+ zajmuje niewiele miejsca;
- noszona na ramieniu bądź w ręce (mniejsza wygoda, większe ryzyko kradzieży);

- mała pojemność (nie nadaje się jako jedyny bagaż podręczny podczas wyjazdu);

Porównując wady i zalety torby i plecaka na laptopa, wyraźnie widać, że druga z pozycji jest zdecydowanie lepszym i bardziej uniwersalnym wyborem. W zasadzie jedynym minusem plecaków jest ich wielkość (co bardzo często staje się ich plusem - np. podczas kilkudniowych wyjazdów, kiedy to plecak na laptopa może być wykorzystany jako jedyny bagaż).

Idealny plecak na laptopa

Mam to szczęście, że dwa lata temu dostałem na Gwiazdkę świetny, moim zdaniem, plecak na laptopa, który doskonale sprawdza się zarówno do codziennych zastosowań (przemieszczanie komputera z domu do pracy i na uczelnię), jak i podczas krótkich podróży, takich jak choćby dzisiejsza. Oprócz laptopa do plecaka pakuję kosmetyki, ciuchy na zmianę i inne niezbędne przedmioty i w drogę - na kilkudniowe wyjazdy jego pojemność w zupełności mi wystarcza. 

Na podstawie swoich doświadczeń mogę stwierdzić, że dobry, funkcjonalny plecak na laptopa powinien charakteryzować się następującymi cechami:
  • powinien posiadać kilka dużych komór, które nie zmniejszają swej objętości (lub zmniejszają ją w niewielkim stopniu) na skutek pakowania pozostałych,
  • powinien posiadać wiele małych kieszeni (na myszkę, baterie, chusteczki higieniczne i inne podręczne przedmioty),
  • jego szelki powinny być szerokie, zmiękczone gąbką oraz powinny posiadać regulację długości,
  • nie powinien przylegać do pleców (powinien opierać się na nich za pomocą gąbczastych elementów),
  • komora na laptopa powinna być usztywniona i zabezpieczona miękkimi, gąbczastymi elementami.


1 komentarz:

  1. Dla mnie osobiście lepsza jest torba na laptopa, ale to każdy dobiera pod siebie, bo każdy ma inne wymagania.

    OdpowiedzUsuń