Wyszukaj w serwisie

poniedziałek, 7 stycznia 2013

Odprawa online

Oprócz wielu oczywistych zalet, takich jak m.in. znaczna redukcja wydatków związanych z podróżą, latanie jedynie z bagażem podręcznym pozwala na przeprowadzenie odprawy online. Dzięki niej unikniemy wielometrowych kolejek na lotnisku, przepychania się z innymi podróżnymi oraz kilkudziesięciominutowego (a niekiedy nawet kilkugodzinnego) oczekiwania na odprawę naszego bagażu. Umożliwia ona stawienie się na lotnisku na krótko przed wylotem - dzięki odprawie online oszczędzamy więc mnóstwo cennego czasu (i oczywiście pieniędzy).


Na czym polega odprawa online?

W uproszczeniu, odprawa online polega na samodzielnym wydrukowaniu karty pokładowej i przedstawieniu jej obsłudze podczas kontroli bezpieczeństwa oraz kontroli paszportowej na lotnisku.

Jak odprawić się online?

Odprawa online
Odprawa online jest czynnością bardzo prostą, z którą bez problemów poradzi sobie każdy. I choć w przypadku poszczególnych linii lotniczych odbywa się ona nieco inaczej, schemat postępowania w każdej z nich jest przeważnie taki sam. Szczegółowe instrukcje odnośnie odprawy online otrzymamy mailem od naszego przewoźnika, już po zakupie biletu. Przeczytajmy je uważnie, a unikniemy niepotrzebnych problemów.

Odprawa online - schemat postępowania


1. Rezerwacja lotu
Na stronie danych linii lotniczych określamy datę lotu (bądź daty, w przypadku podróży w dwie strony), w razie potrzeby określamy jego dodatkowe parametry i przechodzimy do płatności.

2. Dokonanie zapłaty
Za bilety lotnicze zwykle płacimy kartą kredytową. Po dokonaniu zapłaty za zarezerwowany lot, otrzymamy wiadomość e-mail z dalszymi instrukcjami.

3. Otrzymanie wiadomości e-mail z dalszymi intrukcjami
Wiadomość ta będzie zawierać wskazówki dotyczące dalszego postępowania (w tym instrukcję odprawy online). Zazwyczaj będą to informacje o tym, kiedy uruchomiona i zamknięta zostanie możliwość wydruku karty pokładowej.

Przykładowe wiadomości od linii lotniczych:

a) easyJet

Rezerwacja została prawie zakończona
Na 60 dni przed wylotem wystarczy wydrukować kartę pokładową, którą należy okazać na lotnisku. Dzięki temu można uniknąć kolejek do stanowisk odprawy i udać się bezpośrednio do punktu kontroli bezpieczeństwa. EasyJet nie wystawia biletów. Przy odprawie potrzebny jest tylko ważny paszport. Nie ma potrzeby kontaktowania się z nami w celu potwierdzenia rezerwacji. Odprawa online zostaje udostępniona 60 dni przed planowym wylotem, a zamknięta 2 godziny przed wylotem.

b) Ryanair

Aby odbyć podróż muszą państwo dokonać odprawy online i przedstawić wydrukowaną kartę(y)pokładową(e) służbom kontroli na lotnisku wraz z ważnym dokumentem podróżnym. Pasażerowie, którzy pojawią się bez karty pokładowej, będą musieli uiścić karę za ponowne wydrukowanie karty pokładowej w wysokości euro60/gbp60 (bez vat-u). (Każda karta pokładowa musi być wydrukowana na oddzielnym papierze formatu A4). Pasażerowie mogą dokonać odprawy online w ciągu 15 dni przed odlotem do ostatecznego terminu odprawy tj. 4 godzin przed planowaną godziną odlotu. 

4. Wydruk karty pokładowej
Wydruk karty pokładowej jest możliwy w terminie określonym w wiadomości przesłanej przez nasze linie lotnicze. Należy pamiętać, że na kilka godzin przed wylotem opcja ta jest wyłączana.

Aby wydrukować kartę pokładową, należy otworzyć stronę internetową danego przewoźnika, przejść do zakładki odprawa online (bądź innej o analogicznej funkcji), a następnie zalogować się do swojego panelu (aby to zrobić, najczęściej wystarczy podać numer lotu, numer karty kredytowej, poprzez którą dokonywaliśmy płatności bądź swój e-mail lub hasło, definiowane podczas rejestracji). Z panelu klienta będziemy mogli bezpośrednio wydrukować kartę pokładową bądź pobrać ją w formacie PDF na nasz dysk twardy. Zazwyczaj karty pokładowe mogą być drukowane w odcieniach czerni i bieli, bez użycia kolorowego tuszu (chyba, że przewoźnik zaznaczy inaczej).

5. Okazanie karty pokładowej na lotnisku
Wydrukowaną kartę pokładową (wraz z dokumentem tożsamości zdefiniowanym podczas rezerwacji lotu) należy okazać obsłudze lotniska - najpierw podczas kontroli bezpieczeństwa, a potem w czasie kontroli paszportowej. Wystarczy, że zjawimy się na nim na kilkadziesiąt minut przed planowanym wylotem (warto jednak zachować zdrowy rozsądek i na lotnisko wybrać się nieco wcześniej).

Uwagi

  • W przypadku niektórych linii lotniczych (Ryanair) odprawa online jest płatna (jej koszt wliczony jest w końcową cenę biletu).
  • W niektórych liniach lotniczych odprawa online jest obowiązkowa (Ryanair) - za niewywiązanie się z tego obowiązku zapłacimy karę.  
  • Gdy podróżujemy nie tylko z bagażem podręcznym, ale i bagażem rejestrowanym, odprawa online nie zwalnia nas z obowiązku dokonania normalnej odprawy na lotnisku.
  • Każdą kartę pokładową należy wydrukować na osobnej kartce formatu A4, tak aby jedna strona kartki pozostała niezadrukowana.
  • Na lotnisku należy mieć przy sobie dokument tożsamości określony podczas rezerwacji lotu.
  • Po dokonaniu odprawy online zmiany w bilecie są już niemożliwe (wyjątkiem są linie Ryanair, które umożliwiają dokonanie zmian po uiszczeniu opłaty manipulacyjnej).
  • Zwykle karty pokładowe można drukować w kolorze czarno-białym.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz